WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Targi dla osób z niepełnosprawnością

WYJĄTKOWE SERCE
II Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie były okazją do zapoznania się z ofertą placówek, które aktywizują osoby z niepełnosprawnościami.

II Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej „Kierunek Przyszłość" już za nami. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, a jego celem było zaprezentowanie możliwości zatrudnienia, edukacji i aktywności społecznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. „To wydarzenie ma na celu stworzenie pewnych pomostów, mostów łączących tych, którzy kończą szkołę i żeby mogli zobaczyć, jakie mają możliwości na przyszłość. To szczególnie dla nas ważny temat, bo tak jak każdy młody człowiek zastanawia się, co będzie po ukończeniu szkoły, tak nasi uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami też mają ten poważny dylemat, co dalej” – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Na targach zaprezentowało się kilkunastu wystawców, którzy przedstawiali swoje oferty związane z zatrudnieniem, kształceniem,

rehabilitacją oraz różnymi formami aktywności społecznej dla osób z niepełnosprawnościami. Swoje stoiska przygotowali się m.in.

przedstawiciele organizacji z Olsztynka i Ostródy. „Zatrudniamy 30 osób z niepełnosprawnością, z różną niepełnosprawnością. Mamy 4 rodzaje działalności, działalność gastronomiczną, działalność porządkowo-ogrodniczą, niszczenie dokumentów i dział rękodzielniczo-wytwórczy” – mówi Dorota Bugaj, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Polskim Stowarzyszeniu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. „Praca jest dla mnie bardzo ważna. Z przyjemnością wykonuję swoje obowiązki. Czuję się po prostu potrzebna społecznie, jeśli chodzę codziennie do pracy” – przyznaje Justyna Kozak, podopieczna Zakładu Aktywności Zawodowej.

Szereg instrumentów pomocy czeka również w Urzędzie Pracy. Odsetek osób z niepełnosprawnością zarejestrowanych jako osoby bezrobotne jest jednak niewielki. „Na 31 grudnia 2022 roku osób z niepełnosprawnościami było 248 osób. To stanowi tylko 14 procent ogółu osób bezrobotnych, natomiast w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest mniej, bo 12 procent ogółu osób bezrobotnych” – relacjonuje Katarzyna Korzeniewska z Urzędu Pracy w Olsztynie.

W trakcie targów odbyło się też wiele interesujących prezentacji, które skupiały się na tematyce związanej z niepełnosprawnością. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji

Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  „To, co robi Zespół Placówek Edukacyjnych po raz drugi, to jest coś niesamowicie pięknego i potrzebnego, dlatego że nie ogranicza się do edukacji tylko swojego środowiska, ale również pokazuje temu środowisku drogi przyszłego życia zawodowego i opieki społecznej, ale również gromadzi przy tym jeszcze środowiska osób niepełnosprawnych, które się w tej placówce nie uczyły, ale na naszym rynku i w naszym mieści są i żyją” – podkreśla Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.

Wydarzenie przyczyniło się do zwiększenia świadomości na temat możliwości aktywności społecznej oraz zawodowej dla osób z

niepełnosprawnościami. „Ten wzrost świadomości jest większy, im więcej będzie osób niepełnosprawnych na rynku pracy. To jest prosta zasada, są na rynku pracy, w związku z czym my wiemy, że są cennymi pracownikami, że mogą pracować” – zaznacza Małgorzata Gorący, wiceprezes Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego.

Targi były też okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń między różnymi podmiotami zajmującymi się tematyką niepełnosprawności.