WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Gala Warmińsko-Mazurskiego Cechu Naturoterapeutów

IZBA RZEMIOSŁA
Po 13 latach działalności, Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów doczekał się sztandaru oraz insygniów cechowych. Z tej okazji zorganizowano uroczystą galę.

Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów to jeden z najszybciej rozwijających się cechów działających pod sztandarem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Obecnie do organizacji przynależy ponad 100 rzemieślników, choć jeszcze w 2010 roku było ich 15. Ten wyjątkowy cech zrzesza między innymi bioenergoterapeutów, radiestetów oraz naturoterapeutów, jego członkowie rozsiani są po terenie całego kraju, kilku członków cechu mieszka na stałe w krajach UE.

Po 13 latach działalności, Cech Naturoterapeutów doczekał się własnych symboli cechowych. Aby uczcić tę wyjątkową okazję, członkowie zorganizowali uroczystą galę, którą rozpoczęła Msza święta, koncelebrowana przez czterech kapłanów w Katedrze w Olsztynie, w dniu 13 maja 2023 roku. Jej najważniejszym elementem było poświęcenie Sztandaru oraz Insygniów Cechowych. „Postanowiliśmy wykonać te insygnia, które wynikają z tradycji rzemiosła. Które jakby dają taką dorosłość naszego cechu, który już ma 13 lat. Rozwijamy się, idziemy do przodu. Mamy dialog z różnymi środowiskami. Jesteśmy otwarci na niepełnosprawnych też w tych naszych szkoleniach” – mówi Roman Winiarski, starszy Warmińsko-Mazurskiego Cechu Naturoterapeutów.

Gala Warmińsko-Mazurskiego Cechu Naturoterapeutów była okazją nie tylko do integracji środowiska rzemieślniczego, ale również instytucji współpracujących z Warmińsko-Mazurską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości. W uroczystości udział wzięły wszystkie Cechy zrzeszone na Warmii i Mazurach. „Sztandar, który zostanie dla danego cechu, który przez dany cech został zrobiony, insygnia, to jest symbol pokoleniowy, który będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie” – zaznacza Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Zważywszy, że mamy szkolnictwo zawodowe w powiecie olsztyńskim, jest to bardzo ważne, żeby współpracować z domem rzemiosła, cechami rzemiosł, gdyż nasi uczniowie korzystają z tego typu działalności” – dodaje Maria Bąkowska, sekretarz powiatu olsztyńskiego.

Żadna organizacja nie jest w stanie rozwinąć skrzydeł bez odpowiednio zaangażowanych członków. W trakcie gali uhonorowano założycieli cechu, starszych rzemiosła oraz wszystkich przyjaciół Cechu Naturoterapeutów. Na tę okazję przygotowano specjalną, laserowo grawerowaną statuetkę z promienistym sercem – symbolem Cechu.

Uroczysta gala była świętem nie tylko naturoterapeutów, ale wszystkich cechów należących do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. W trakcie wydarzenia zapowiedziano również uroczystości związane z 90-leciem Cechu Rzemiosł Różnych w Biskupcu, który jest jednym z najstarszych w regionie.

W trakcie gali nie zabrakło również występów artystycznych. Wyjątkowy koncert na misach oraz gongach zagrał Krzysztof Bubel.