WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Najnowsze inwestycje w Rynie

MIASTO I GMINA RYN
W 2022 roku w Rynie zrealizowano szereg inwestycji. Priorytetem była poprawa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz remonty dróg.

Ryn to dobry przykład miasta, które choć nieduże, przechodzi wielkie zmiany. W ciągu minionych 12 miesięcy zrealizowano tu inwestycje warte wiele milionów złotych.

Zacznijmy od sportu i edukacji. Kosztem ponad 100 tysięcy złotych zmodernizowano boisko przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rynie.

Dzięki grantom z Urzędu Marszałkowskiego udało się tu wymienić ogrodzenie wokół całego terenu boiska. Dofinansowanie z rządowego programu ,,Polski Ład" pozwoliło z kolei na przebudowę jednego z budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz jego adaptację na klub dziecięcy. Obiekt został wyremontowany, otrzymał nowy dach, instalacje, ogrzewanie i nowe wyposażenie. „Dom malucha, który ma przede wszystkim pomóc mieszkańcom naszego miasta, rodzicom w powrocie do pracy. Nie mieliśmy takiego obiektu, w tej chwili jest, można z niego korzystać, w najbliższym czasie będzie otwarty” – zapowiada Jarosław Filipek, burmistrz miasta i gminy Ryn.

Do ważnych inwestycji należała budowa sieci wodno-kanalizacyjnej z przepompowniami ścieków oraz modernizacja stacji uzdatniania wody. Dzięki temu bezpieczeństwo dostaw wody w okresie, w którym miasto odwiedza najwięcej turystów, jest gwarantowane. „Zwiększyliśmy stację o jeden aerator, filtr filtrujący nam wodę oraz zastosowaliśmy nowoczesną automatykę, która pozwala na prowadzenie bezobsługowe stacji i odpowiedni monitoring czyli moi pracownicy będąc w terenie, widzą co się na tej stacji dzieje” – mówi Juliusz Leczycki, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rynie.

Z myślą o mieszkańcach i turystach poprawiła się też infrastruktura nad jeziorem Ołów. Zmodernizowano tu dwa obiekty – pomost przy ścieżce spacerowej oraz położony nieco dalej pomost wędkarski. Ukłonem w stronę turystów przemierzających region na dwóch kółkach jest z kolei Miejsce Obsługi Rowerzystów, będące elementem Mazurskiej Pętli Rowerowej. W ramach zadania powstała tu wiata rekreacyjna wyposażona we wszelkie niezbędne udogodnienia.

Wiele uwagi poświęcono sali widowiskowej Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Została wyposażona w nowoczesne nagłośnienie, a obecnie instalowany jest tu sprzęt sceniczny i kinowy. Pierwsze testy przeszło też efektowne oświetlenie. „Brakowało do tej pory takiej porządnej sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Teraz ją mamy, rozwijamy ją. Myślę, że żadna gwiazda nie będzie dla nas zaskoczeniem i będzie jej się podobało” – mówi Elza Fitza, instruktor ds. edukacji i organizacji imprez w Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.

Potrzebną i ważną inwestycją była budowa domu pogrzebowego przy cmentarzu komunalnym. Budynek został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę techniczną, wygodny dojazd oraz miejsca parkingowe. „Ten dom jest wyposażony w najnowsze technologie, czyli chłodzący katafalk, zamrażarkę, odpowiednio dużą salę i odpowiedni węzeł sanitarny” – wymienia prezes Leczycki. Gmina ze środków własnych odnowiła też alejki na cmentarzu komunalnym. Ścieżki zostały poszerzone i odpowiednio utwardzone tak, by zapewnić większy komfort mieszkańcom odwiedzającym groby swoich bliskich.

O poziomie rozwoju gminy świadczą nie tylko nowe obiekty czy oferta kulturalna. Ważny jest też stan dróg, po których poruszają się

mieszkańcy i turyści. Przebudowy doczekała się ulica Krzywa w Rynie, a przy okazji wymieniono tu oświetlenie oraz sieć wodociągową.

Kierowcy mogą już korzystać z nowych dróg na odcinkach Ławki Małe - Mioduńskie oraz Ryn - Szymonka. Po wielu latach starań została

wyremontowana też droga łącząca Ryn z Mikołajkami. W mieście zmodernizowano natomiast oświetlenie uliczne, montując oszczędne lampy typu LED. „Wyremontowaliśmy wiele dróg, nie muszę tłumaczyć, jak ważne są te inwestycje dla naszych mieszkańców. Zawsze gdzieś musimy dojechać i do nas muszą dojechać, więc to jest bardzo istotne. Na drugim biegunie bym powiedział, dom pogrzebowy, który wydaje się inwestycją trochę dziwną, jednak bardzo ważną, ponieważ musimy godnie naszych zmarłych pochować, a nie mieliśmy takiego miejsca. Mamy dosyć duży procent gminy zwodociągowany i skanalizowany, niemniej jednak nie wszystko. Udało się zrobić kolejny etap, który będzie chronił nasze jezioro Ołów, także te inwestycje są bardzo potrzebne” – podsumowuje burmistrz Jarosław Filipek.

Ryn staje się miastem nie tylko coraz bardziej funkcjonalnym, ale i urokliwym. Choć należy do Cittaslow – sieci miast dobrego i spokojnego życia – to czas na pewno się tu nie zatrzymał.