WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Genowefa Chudzik

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Genowefa Chudzik przeżyła okupację jako dziecko. Jej rodzina często musiała zmieniać miejsce zamieszkania, ostatecznie na stałe osiadła w Wydminach.

Genowefa Chudzik, z domu Jaroniec, urodziła się 9 października 1938 roku w Okrzei w powiecie Łuków w województwie lubelskim w rodzinie Henryka i Heleny Jarońców. Miała troje rodzeństwa. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

II Wojnę Światową Genowefa Chudzik pamięta z opowieści rodziców. W 1946 roku jako ośmioletnie dziecko Genowefa rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Okrzei. Rok później z rodzicami przyjechała na ziemie odzyskane do Pańskiej Woli. Z Pańskiej Woli rodzina Jarońców przeprowadziła się do Siedlisk. W 1947 roku rozpoczęła naukę w klasie drugiej w Siedliskach. Później uczyła się w Okrzei, do której wróciła razem z rodzicami, a następnie w Wydminach, gdzie ukończyła klasę siódmą.

W 1955 r. Genowefa Chudzik pracowała dorywczo u ogrodnika w Giżycku, następnie w PGR w Dudce. W 1956 roku poślubiła Pawła Chudzika. W Wydminach pracowała w restauracji „Niezapominajka”, następnie od 1964 roku w sekretariacie szkoły.

Po przejściu na emeryturę podjęła dodatkową pracę w sklepiku szkolnym, którą kontynuowała przez kilka lat. W 2013 roku została wdową. Z małżeństwa z Pawłem Chudzikiem ma dwoje dzieci.

Posłuchaj jej wspomnień, zachowanych w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.