WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Turniej rycerski i weekend pełen atrakcji w Dąbrównie

GMINA DĄBRÓWNO
Walka na miecze, pojedynki rycerskie, nauka strzelania z łuku, zawody wędkarskie, festyn rodzinny, zwiedzanie z przewodnikiem, mecz piłkarski, wystawy i stoiska – tak wyglądał Weekend Pełen Atrakcji w Dąbrównie.Walka na miecze, pojedynki rycerskie, nauka strzelania z łuku, zawody wędkarskie, festyn rodzinny, zwiedzanie z przewodnikiem, mecz piłkarski, wystawy i stoiska – tak wyglądał Weekend Pełen Atrakcji w Dąbrównie.

Odważny, świetnie posługujący się mieczem, szlachetny. Czy prawdziwi rycerze są już historią, czy jednak możemy spotkać ich również w dzisiejszym świecie? „Myślę, że tak, mamy tutaj przykłady, jest ich wielu. Mężni, dzielni, odważni i mają wielkie serducha” – twierdzi pani Sylwia. „Rycerze są wszędzie, rycerskość to jest to, co mamy w sercu, a przede wszystkim kodeks rycerski, który nam przyświeca” – przekonuje Arkadiusz Kurek z Wolnej Kompanii Piechoty Ciężkiej z Gdyni.

Prawdziwi rycerze zjawili się podczas Weekendu Pełnego Atrakcji i walczyli o Skrzynię Wójta Gminy Dąbrówno. „Oprócz tych typowo rycerskich emocji, czyli turnieju, zarówno na krótką, jak i na długą broń i zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, mamy tu typowe miasteczko rycerskie, czyli można zakupić sakwy, można zakupić taką broń typową dla dzieci. Dzieci również mogą tutaj się pobawić, mamy stragany dla dzieci i dla dorosłych” – zachęcał Piotr Zwaliński, wójt gminy Dąbrówno. Po amatorach w szranki stanęli zawodnicy pragnący zmierzyć się w profesjonalnym pojedynku rycerskim. Kolejną atrakcją turnieju rycerskiego była inscenizacja pewnej bitwy z wątkiem miłosnym i wielką tragedią w tle. „To inscenizacja bitwy zwiadowców, która odbyła się w Roku Pańskim 1430 na tych ziemiach i my postaraliśmy się odtworzyć ją, żeby była jak najwierniejsza i żeby było jak najwięcej uciechy dla turystów” – mówi Cezary Krasowski z Bractwa Rycerskiego Konwentu św. Piotra w Olsztynku.

Choć główną atrakcją weekendu w Dąbrównie był turniej rycerski, nie zabrakło również innych ciekawych wydarzeń. Odbyły się zawody wędkarskie, mecz lokalnego klubu Vel Dąbrówno, były też stoiska i wystawy lokalnych organizacji pozarządowych oraz Urzędu Gminy. Zorganizowano również wycieczkę autokarową do źródeł Łyny z przewodnikiem oraz festyn rodzinny w Osiekowie. „Okrasiliśmy całą imprezę dodatkowymi atrakcjami, jak właśnie dmuchańce, stoiska gminne, stoiska stowarzyszeń naszych lokalnych, punkt szczepień mobilny, wata cukrowa, ziemniaczek, książeczki, gry, zabawy dla dzieci związane ze średniowieczem” – wymienia Daniel Drobisz, dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dąbrównie.

Klimatu dodał imprezie występ teatru ognia, podczas którego zobaczyć mogliśmy m.in. pokaz z płonącą belką, używaną tylko przez jeden teatr w Polsce.