WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Głos rolników

IZBA ROLNICZA
Kto powinien głosować w wyborach do Izb Rolniczych? Czy przypadki ASF rzeczywiście zdarzają się coraz rzadziej? Na te i inne tematy dyskutowali członkowie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej podczas Walnego Zgromadzenia.

31 maja 2019 roku kończy się piąta kadencja Rad Powiatowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Podczas Walnego Zgromadzenia Izba dyskutowała na temat zbliżających się wyborów oraz procedury ich przeprowadzenia. „Krajowa Rada Izb Rolniczych rozpisuje wybory, podejmuje uchwałę, teraz powołujemy na Walnym Zgromadzeniu Wojewódzką Komisję Wyborczą” - wyjaśnia Romuald Tański, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Powołanie Komisji Wojewódzkiej to pierwszy etap procesu wyborczego do Izby Rolniczej. Same wybory odbędą się 28 lipca 2019 roku. Sprawą kluczową jest uświadomienie rolnikom, że to ich głos podczas wyborów jest głosem decydującym. „Zależy nam tylko na tym, żeby zwiększyć frekwencję rolników podczas głosowania, bo ich głos jest głosem najważniejszym, który będzie decydował, czy będziemy w Izbie Rolniczej, czy nie. Członkami Izby Rolniczej są wszyscy rolnicy, ale nam chodzi o delegatów, żeby wspierać rolników we wszystkich sprawach, które spotkają ich w trudnych sytuacjach podczas swojej działalności” - przekonuje Antoni Nikiel z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Członkowie Izby Rolniczej podczas Walnego Zgromadzenia omawiali również szereg spraw bieżących, między innymi problem utylizacji odpadów w gospodarstwach. „Już w tej chwili rysuje się coraz większy problem ze zbieraniem odpadów w gospodarstwach rolnych, szczególnie worków po nawozach, folii po silopakach, jak również folii czarnej, firmy przestały odbierać i Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi zawarło takie pismo, że to rolnik w zasadzie na swój koszt powinien to zutylizować” - mówi Jan Heichel, prezes Izby.

Odpowiedzi na zgłaszane bieżące problemy oraz informacje dotyczące wyborów można śledzić na stronie internetowej Izby: www.wmirol.org.pl.