Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Leczyć muzyką

WYJĄTKOWE SERCE
Podstawą tych zajęć jest stały kontakt z muzyką. Celem – terapia i rozwój talentów uczestników. W Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie uruchomiono pilotażowy program muzykoterapii.

Czy muzyka może być wykorzystywana w terapii? Specjaliści są co do tego całkowicie zgodni. „Muzyki już w okresie płodowym powinno się słuchać, kobiety wiedzą, że trzeba słuchać, żeby dziecko rozwijało się dobrze od pierwszych dni życia. Muzyka rozwija wyobraźnię, ale i poczucie rytmu, motorykę ciała, obie półkule mózgu działają, więc ma to dobry wpływ na rozwój psychofizyczny człowieka” - przekonuje Konrad Kleczkowski, prezes Fundacji Mondo Dell Arte, która prowadzi pilotażowy program muzykoterapii w olsztyńskim Zespole Placówek Edukacyjnych.

Program zakłada zajęcia i grupowe, i indywidualne. Co więcej, jego częścią będzie też słuchanie odpowiednio dobranej muzyki w domu. „To oczywiście kolejny element dodany, bo jest to integracja z rodzicami, moment na to, żeby porozmawiać z rodzicem, jak pewne działania mogą ułatwić samej osobie niepełnosprawnej bycie ze sobą w zgodzie, bo często są to napięcia, z którymi nasi wychowankowie nie zawsze sobie radzą i rodzice nie zawsze wiedzą jak sobie z tym poradzić. To kolejny pomysł na to, żeby podnieść jakość życia” - przekonuje Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych.