WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Specjaliści zbierają nasiona brzóz

KOPERNIK.TV
Wszyscy wiemy, że nasionami dębu są żołędzie, a kasztany to nasiona kasztanowca. Wiemy też, że można z nich wyhodować drzewo. Ale jak wyglądają nasiona brzozy? Są maleńkie. Jedno nasionko jest wielkości 1 mm. Dzięki temu, że jest leciutkie wiatr łatwo rozsiewa je porywając przy silniejszych podmuchach.
{Wszyscy wiemy, że nasionami dębu są żołędzie, a kasztany to nasiona kasztanowca. Wiemy też, że można z nich wyhodować drzewo. Ale jak wyglądają nasiona brzozy? Są maleńkie. Jedno nasionko jest wielkości 1 mm. Dzięki temu, że jest leciutkie wiatr łatwo rozsiewa je porywając przy silniejszych podmuchach.}

Nasiona brzozy dojrzewają na drzewie w kwiatostanach. Kiedy dojrzeją kwiatostan rozpada się i nasiona spadają na ziemię. W Lasach Państwowych nasiona zbiera się z najlepszych, czyli najzdrowszych i najbardziej żywotnych, specjalnie wybranych drzew (tzw. drzewa mateczne). Chcąc pozyskać najlepsze nasiona trzeba je zebrać wchodząc na drzewo. W tym tygodniu w Nadleśnictwach Mrągowo i Srokowo zebrano nasiona brzozy.

Zadania podjęli się dwaj specjaliści, dla których wspinaczka jest codziennością. Byli zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt (liny, uprzęże, drabinki). Kiedy zbieracz wspiął się niemal na sam czubek drzewa, zrywał w koronie kwiatostany. Na jednym drzewie zbieracz pracował co najmniej godzinę.

Część tych nasion zostanie wysiana na szkółce leśnej. Dzięki temu kolejne pokolenia brzóz będą miały najlepsze cechy jakościowe. Druga część nasion zostanie przekazana do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.  Będą tam przechowywane,  co chroni  geny najdorodniejszych drzew.