Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

LIDZBARK WARMIŃSKI

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc zagrało z WOŚP

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze na leczenie płuc po pandemii koronawirusa, dlatego wśród grających nie mogło zabraknąć Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc zagrało wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. „W tym roku kwestujemy na rzecz chorych, którzy zmagają się z chorobami płuc. Oczywiście nasz ośrodek wpisuje się w ten temat najbardziej, dlatego czujemy się wyróżnieni, jesteśmy wdzięczni, że Wielka Orkiestra gra właśnie dla pulmonologii. Stąd pracownicy zaangażowali” – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Uczestnicy akcji mogli skorzystać m. in. z aparatury do przeanalizowania składu swojego ciała i porady dietetyka. „Możemy się dowiedzieć o swoim nawodnieniu ciała, zawartości tkanki mięśniowej w ciele, zawartości tkanki tłuszczowej. Również oszacowana jest podstawowa przemiana materii, również wyliczamy całkowitą przemianę materii poszerzoną o aktywność fizyczną danego pacjenta.” – zachęca dr Iwona Hawrysz, dietetyk w W-M Centrum Chorób Płuc.

Przygotowano również szereg badań profilaktycznych, takich jak sprawdzenie poziomu cukru we krwi, ciśnienia, a także spirometrii, której wyniki można było następnie skonsultować z lekarzem specjalistą. Jak mówi dr n. med. Magdalena M. Zakrzewska, koordynator Oddziału Alergologiczno-Pulmonologicznego, W-M Centrum Chorób Płuc – „To badanie spirometryczne jest takim pierwszym, screeningowym badaniem służącym mi do rozpoznawania choroby obturacyjnej, ale też do monitorowania przebiegu tej choroby. Przy kolejnych wizytach ja to badanie wykonuję u pacjentów i sprawdzam, czy moje leczenie jest dobre, czy właściwie dobrane i czy ta choroba jest pod tak zwaną kontrolą.”

W Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc na co dzień odbywają się zajęcia rehabilitacyjne, dlatego podczas 32. Finału WOŚP nie mogło zabraknąć także konsultacji z fizjoterapeutą, który zachęcał m. in. do świadomego oddechu. „A spróbujmy się nad tym zastanowić, ok. Wtedy nasz oddech od razu robi się spokojniejszy, głębszy, lepiej wypełniamy klatkę piersiową i płuca powietrzem, dzięki czemu i przez co mamy lepsze zaopatrzenie organizmu w tlen. Nasz organizm podziękuje nam za to.” – mówi Michał Szalecki, fizjoterapeuta, W-M Centrum Chorób Płuc. W działania związane z 32. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowało się dwadzieścia pięcioro pracowników Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie